Spotkanie przy grillu :-)

Dziś z inicjatywy Zarządu Radiokubu Bydgoskiego w gościnnych progach Zdzisława SP2DTW, na terenie działek rekreacyjnych w Nekli, odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie bydgoskich krótkofalowców przy grillu. 🙂 🙂

Uczestniczyło w nim kilkunastu kolegów, reprezentujących Radioklub Bydgoski, Bydgoską Grupę Radiową, Akademicki Klub Krótkofalowców SP2PUT, Grupę Przyjaciół Adama. Gośćmi specjalnymi byli: Prezes Bydgoskiego Oddziału PZK Witek SP2JBJ oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Bogdan SP2JNV.

Zdaniem wszystkich uczestników, zimowe „Spotkanie przy grillu” należy uznać za ważny krok na drodze ku ściślejszej integracji środowiska wywodzącego się z Akademickiego Klubu Krótkofalowców SP2PUT, który sprzyjać będzie konsolidacji krótkofalowców naszego regionu. 🙂 🙂

Afiliacyjny i towarzyski charakter spotkania został mocno wzbogacony o walory krótkofalarskie.

I tak Henryk SP2WH dotarł na spotkanie „radiobusem”, czyli samochodem dostawczym specjalnie dostosowanym do wyjazdów z radiostacją w teren. Jego wyposażenie jest nadal uzupełniane, ale już teraz umożliwia w miarę wygodną pracę radiostacji na dwóch stanowiskach, (np. KF i UKF). Na dachu pojazdu znajduje się platforma, na której w czasie postoju można zainstalować sporej wielkości czaszę anteny mikrofalowej obracanej w dwóch płaszczyznach, a obok pojazdu rozwinąć maszty do anten KF i UKF. Podczas jazdy jest tam miejsce na antenę UKF oraz np. na antenę magnetyczną KF. Pojazd posiada niezależne zasilanie w postaci akumulatora żelowego o pojemności 100 Ah oraz zespołu prądotwórczego o mocy 4kVA. W niedalekiej przyszłości będzie także wyposażony w 2 miejsca do spania.

Inną ciekawostką była prezentacja pracy przemiennika geostacjonarnego na satelicie QO-100. Odbiór na częstotliwości ok. 10,5 GHz odbywał się poprzez 90 cm średnicy offsetową czaszę od TVSat, odbiornik SDR i odpowiedni program komputerowy zainstalowany w laptopie, przy klawiaturze którego dzielnie „walczył” Sławek SP2ST. Józek SP2CWO, który już nieco wcześniej uruchomił swoją stację do pracy satelitarnej, podzielił się doświadczeniem z prowadzonych łączności z wykorzystaniem parabolicznej czaszy o średnicy 150cm.

Prezentacja Jakuba SP2OFS poświęcona była wykorzystaniu dronów do celów krótkofalarskich. Sprzęt jest ustawicznie doskonalony, a kamera 4k staje się już standardem wyposażenia drona.

Druga prezentacja Jakuba SP2OFS dotyczyła NanoVNA – kieszonkowego analizatora antenowego, który obsługuje zakres częstotliwości 50kHz – 900MHz (HF/ VHF/ UHF). Z ultrakompaktowym NanoVNA testowanie, kontrola, dostrajanie i naprawa anten i instalacji antenowych będzie znacznie ułatwiona dzięki pomiarom i prezentacji ich wyników w czasie rzeczywistym.

Bardzo ciekawym tematem, który chyba wzbudził największe zainteresowanie zgromadzonych, było przedstawienie przez Witka SP2JBJ historii Bydgoszczy z okresu powrotu do macierzy w latach dwudziestych ubiegłego wieku oraz wkroczenia wojsk sowieckich w 1945 roku. Opowieść tę uzupełnił Sławek SP2ST, który jako rodowity bydgoszczanin dopowiedział o niepisanych zdarzeniach, w których uczestniczyli jego antenaci.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudziła instalacja antenowa Zdzisława SP2DTW. Na 12 m wysokości maszcie kratownicowym zainstalowana jest obracana dwuelementowa delta na pasma 20, 15 i 10 m. Starannie wykonany system pozwala na bezpieczne, samodzielne podnoszenie i opuszczanie masztu w celu wykonania napraw bądź modernizacji.

Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy obecnymi harcerzami ZHP i ZHR. 🙂

Ważne, że dopisała pogoda, a ciepło z kominka dawało komfort uczestnikom.  W spotkaniu, prócz wymienionych, uczestniczyli: Janek SQ2LKI, Jakub SP2OFS, Andrzej SP2BPS, Remigiusz SP2RAW oraz Andrzej SP2CA, który zadbał o aprowizację. 🙂 Józek SP2CWO przywiózł całą blachę ciasta drożdżowego, które specjalnie dla nas przygotowała p. Grażynka – żona Józka, za co gorąco dziękujemy. 😊 🙂 Kiełbaski i schab też smakowały wyśmienicie. 😊 🙂

Kolejne spotkanie zaplanowano na kwiecień.