Outdoorowe spotkanie radiowe :-)

Zaplanowaliśmy na wczorajszy dzień całkiem luźne spotkanie terenowe członków Bydgoskiej Grupy Radiowej, by wykorzystać sprzyjającą pogodę i wakacyjny czas. Pierwsi na miejscu spotkania pojawiliśmy się z Andrzejem SQ2FRB. Rozpoczęliśmy od rozwieszania anten i wykonywania pomiarów. Na pierwszy ogień poszła antena SlimJim pracująca w paśmie 2m zbudowana przez Andrzeja.

W kolejnych minutach na „tapetę”poszła antena fali bieżącej zbudowana przez Andrzeja na wzór mojej anteny, która z kolei była wzorowana na antenie MIL-1 firmy Bushcomm.

Dokonywaliśmy pomiaru zarówno w konfiguracji rozwieszenia anteny pomiędzy drzewami na wysokości ok. 1,5 m nad ziemią, jak i w konfiguracji trójkąta na podstawie masztu DXWire.
Wyniki pomiarów anteny zawieszonej między drzewami:

Wyniki pomiarów anteny zawieszonej na maszcie DXWire:

W czasie naszych pomiarów i testów Andrzej SQ2FRB uznał, że antena bardzo dobrze pracuje, jeśli chodzi o stronę odbiorczą. W czasie antenowych testów na miejscu spotkania był już Sławomir SP2ST.

Zrobiło się gwarno i wesoło, poruszaliśmy ciekawe tematy krótkofalarskie i dalej prowadziliśmy testy.

Wielu z nas jest członkami „fejsbukowej” grupy Fieldradio, więc lubimy promować krótkofalarstwo, a i ku temu przydarzyła się okazja. Zaczepił nas swoimi pytaniami rowerzysta, który zrobił sobie przerwę, siadając niedaleko nas na ławce. Z początku tylko nas obserwował z zaciekawieniem, ale jednak ciekawość go przemogła i przyszedł zamienić dwa słowa. Przy tej okazji zapraszamy chętnych do przyłączenia się do społeczności Fieldradio oraz odwiedzania strony internetowej www.fieldradio.org

Spotkania naszej społeczności BYGRy nie obywają się bez poruszania tematyki informatycznej, która również w sobotę na kilkadziesiąt minut zagościła przy leśnym stoliku.  Pojawiali się następni koledzy: Robert SP2ROB, Jakub SP2OFS i robiło się jeszcze ciekawiej, gdyż każdy z kolegów dzielił się nowościami technicznymi z rozbudowy własnego krótkofalarskiego i informatycznego wyposażenia.

 

Jedni nas opuszczali, a inni przybywali: Andrzej SQ2FRB uciekł „polatać”, a za jakiś czas się pojawił Mariusz SQ2ODE z dziećmi. W radosnej atmosferze, przy pięknej pogodzie bawiliśmy się tym, czym lubimy i tak, jak lubimy. 🙂

Udało się zrobić kilka QSO w pasmach 40 i 20 metrów oraz posłuchać ciekawych łączności w innych pasmach KF.

Rozmowa grupowa z Andrzejem SQ2FRB/AM również była ciekawym elementem sprawdzenia zarówno łączności przez przemiennik SR2UVF w paśmie 70cm, jak i bezpośrednio w analogu na paśmie 2m.

Sporo czasu zajęło nam testowanie przesyłania wiadomości APRS, które wcześniej opisał Sławek SP2ST tutaj: http://bygra.ampr.org/2019/08/03/terenowy-aprs-i-podniebne-qso/

Grzegorz SQ2RBY