Eksploracja Puszczy Bydgoskiej i spotkanie terenowe BYGRA :-)

W słoneczną sobotę 20 lipca wraz z Marcinem SP2SJ oraz Andrzejem SQ2FRB postanowiliśmy przemaszerować przez lasy Puszczy Bydgoskiej eksplorując je odrobinę, by na końcu dotrzeć do miejsca spotkania członków Bydgoskiej Grupy Radiowej. Spacer rozpoczęliśmy z parkingu w pobliżu QTH Marcina SP2SJ.

Nasza droga w zalesionym terenie chroniła nas przed palącym słońcem, dając odrobinę cienia podczas wędrówki. Przemierzając teren co i rusz napotykaliśmy na opuszczone budynki.

Wiele z nich pełniło ważne role w przeszłości, jednak tylko nieliczne zachowały się w dobrym stanie.

Do kilku z nich zajrzeliśmy powodowani ciekawością 😉 inne omijaliśmy z powodu ich bardzo złego stanu technicznego.

Podczas wędrówki pojawiło się uczucie głodu, więc zrobiliśmy przerwę na posiłek. 😉

W kolejnym etapie marszu kierowaliśmy się w stronę miejsca, w którym często spotykają się członkowie Bydgoskiej Grupy Radiowej. Piesza wycieczka przez las to ciekawy czas na poznawanie okolicznych terenów, jak i prowadzenie dyskusji na tematy krótkofalarskie.

Jak zawsze w terenie testowaliśmy zasięg pracy przemiennika SR2UVF z całkiem niezłymi wynikami, nawet przy małych mocach.

W końcu dotarliśmy na miejsce spotkania, gdzie zasiedliśmy wygodnie na ławkach by chwilę odpocząć.

Później zacząłem rozwijać między drzewami antenę do pracy w pasmach KF, a Marcin SP2SJ zaczął gotować wodę na „kawę terenową”. 😉

Na stole wraz z kuchnią polową znalazły się na chwilę do „fotografii zbiorowej” nasze radiowe urządzenia nadawczo-odbiorcze. 🙂 🙂

Rozmawiając na wiele ciekawych tematów, popijając „terenową kawę” spędziliśmy miło czas. W przerwach udało się zrobić jakieś łączności KF – Andrzej SQ2FRB korzystając z mojego radia i anteny zrobił QSO w paśmie 80m z Kolegą SP3FCO, który nadawał z mocą 10W. Andrzej miał moc 5W i antenę zawieszoną nisko, niecałe 2 metry nad ziemią między drzewami.

Mi się udało zrobić QSO z Zoranem YT9M w paśmie 20m.  🙂

Sławek SP2ST zrobił nam ładne zbiorowe zdjęcie. 🙂

Kiedy część z nas zdecydowała się opuszczać miejsce zbiórki (Marcin SP2SJ, Andrzej SQ2FRB oraz ja), okazało się że w drodze jest jeszcze jeden uczestnik Marcin SQ2DR, który przybył z lekkim poślizgiem, ale załapał się na zdjęcie, 🙂 które oczywiście wykonał Sławek SP2ST. 🙂

W tym czasie nasza trójka była już w lesie, wędrując w miejsce dawnego placu spalania resztek dynamitu, będącego jednym z obiektów DAG Bromberg. Na miejscu zastaliśmy taki oto widok.

Plac okazał się kilkudziesięciometrowym odcinkiem drogi ułożonej z cegieł na końcu której znajdują się pryzmy rudawo-brunatnej substancji, zupełnie nie przypominającej ziemi. W tym miejscu nie rośnie kompletnie żadna roślina.

Po przyjrzeniu się temu miejscu i powąchaniu unoszącej się tam dziwnej zdecydowanie „chemicznej” woni wyruszyliśmy w drogę powrotną przez las. Tak zakończył się nasz kolejny ciekawy terenowy dzień.

Grzegorz SQ2RBY