Q4OS 3.8 – „windowsowa” dystrybucja Linuxa :-) :-)

Q4OS  to niesamowita dystrybucja Linuxa o niemieckim pochodzeniu, przeznaczona głównie dla użytkowników biznesowo-biurowych, przyzwyczajonych do widoku tradycyjnego MS Windows. Twórcom udało się stworzyć prawdziwy majstersztyk! Dzięki Q4OS bardzo leciwe 20-letnie komputery mogą zyskać nowe życie i zagwarantować stabilność oraz bezpieczeństwo w pracy.

Q4OS zadebiutował w 2014 roku, a do lokalnego krótkofalarskiego środowiska wprowadził go nasz Linuxowy Guru – Grzegorz SQ2RBY.

http://sp2put.pl/komunikaty/linux-q4os-dystrybucja-zorientowana-windowsowo/

Latem 2017 roku zainstalowałem Q4OS na kilku bardzo bardzo starych notebookach i do dziś działały wręcz wzorcowo. Q4OS staje się synonimem stabilności i bezpieczeństwa. 🙂 🙂

Dziś 15 lipca udostępniono najnowszą odsłonę Q4OS 3.8 o kodowej nazwie Centaurus. Jest to dystrybucja LTS, która będzie wspierana przez co najmniej pięć lat, dzięki poprawkom bezpieczeństwa i aktualizacjom oprogramowania.

Q4OS Centaurus jest oparty na stabilnym Debianie Buster 10, Plazmie 5.14 lub Trinity 14.0.6 i jest dostępny dla komputerów 64-bitowych i 32-bitowych / i686pae, a także dla starszych systemów i386 bez rozszerzenia PAE.

Minimalne wymagania sprzętowe:
pulpit Plazma – procesor 1 GHz / 1 GB RAM / dysk 5 GB
pulpit Trinity – procesor 300 MHz / 128 MB RAM / dysk 3 GB.

Środowisko Trinity słynie z minimalistycznego apetytu na RAM – zazwyczaj, przy naprawdę dużym obciążeniu /uruchomione równocześnie: Firefox, Chrome, TeamViewer, AnyDesk, MS Word i 10 innych programów…/ wykorzystanie pamięci nie przekracza 340MB!! W normalnych warunkach Q4OS zadowala się RAM na poziomie 250MB.

Strona pobierania: https://www.q4os.org/     https://www.q4os.org/downloads1.html

Użytkowników Windows z pewnością zainteresuje najprostszy sposób na umieszczenie Q4OS obok Windows. Wystarczy uruchomić instalator z poziomu systemu Windows i zainstalować Q4OS tak łatwo, jak dowolną inną aplikację. Tak samo łatwo można odinstalować Q4OS. Kompatybilność z Windows 10/8/7.

Osoby z nostalgią za Windowsem mogą za pomocą pakietu XPQ4OS upodobnić środowisko graficzne Linuxa do dowolnej wersji Windowsa: https://xpq4.sourceforge.io/

Ja od dwóch lat mam na jednym ze starych notebooków zainstalowane dwa Windowsy XP: jeden prawdziwy, a drugi Linuxowy… 🙂 🙂

Dziś także zdecydowałem się na klasyczny Windows XP.

To jest prawdziwy Windows XP…

A poniżej Linuxowy Windows XP…  🙂 🙂

Wszystkich gorąco zachęcam do przetestowania tej niesamowicie stabilnej /na Debianie/ i bezpiecznej dystrybucji Linuxa! 🙂

Sławomir SP2ST