Mikro „ekspedycja” SOTA na Wieżycę

W dniu 24 marca wybraliśmy się z Marcinem SP2SJ na wycieczkę – odwiedzenie Wieżycy – szczytu zaliczanego do programu Summits On The Air (SOTA).

Wieżyca – 328m n.p.m. – jest szczytem banalnie prostym do zdobycia. Żeby znaleźć się na wierzchołku potrzeba 10 minut spaceru od parkingu. Jest to namiastka wycieczki „sotowskiej”, dlatego tytuł tego wpisu prosimy traktować z przymrużeniem oka. 😉

Celem przewodnim była oczywiście chęć „pobawienia” się na pasmach KF w terenie, ale przy okazji aktywowanie szczytu oznaczonego nr referencyjnym SP/PO-001. Była to pierwsza aktywacja tego szczytu przez Marcina; ja miałem przyjemność aktywować ten szczyt wcześniej. Po ponaddwugodzinnej jeździe z przerwą na śniadanie, dojechaliśmy na miejsce. Wieża widokowa okazała się niestety niedostępna. Jest zamknięta do 30 kwietnia z powodu prac konserwacyjnych i zapewne z powodów bezpieczeństwa – w okresie zimowym na wieży może być bardzo ślisko.

Rozpoczęliśmy więc rozwijanie drutów na poziomie lasu. Próbowałem wrzucić spota, niestety aplikacja SotaSpotter po raz kolejny zawiodła. Podczas moich prób ze spotowaniem, Marcin zaczął już prowadzić łączności z naszymi kolegami z BYGRY w paśmie 80 metrów.

Wykorzystując sprzęt Marcina zrobiłem łączność z naszym Kolegą Krzysztofem SQ2JK, który aktywował Rezerwat Przyrody Wrzosowiska w Okonku SPFF-1770 w programie Flora Fauna. W związku z brakiem spota i słabym odzewem w wywołaniach CQ SOTA, zainicjowałem polowanie na stacje innych aktywatorów SOTA działających na terenie Europy. Zaczęły się ciekawe łączności Summit to Summit (S2S), czyli łączność pomiędzy dwoma aktywatorami na dwóch różnych szczytach SOTA. Trafiły się między innymi stacje z Polski, Słowacji, Hiszpanii, Portugalii w pasmach 60,40 i 20 metrów. Bawiliśmy się tak z Marcinem dopóki były w miarę dobre warunki propagacyjne. Po około 2h, gdy warunki zaczęły słabnąć zdecydowaliśmy o zwijaniu sprzętu i powrocie do domu.

W trakcie aktywacji, przez śródleśne polany na szczycie, przewinęły się tabuny turystów złaknionych widoków roztaczających się z wieży. Niektórzy z zainteresowaniem oglądali nasze anteny i radia. Wtedy rozmawialiśmy i opowiadaliśmy o naszym hobby. Liczba pozyskanych krótkofalowców: okrągłe zero. 😊

To był bardzo udany i satysfakcjonujący wypad! 🙂

SQ2RBY z pomocą SP2SJ